Choose the correct answer from the given four options.
In a college, 30% students fail in physics, 25% fail in mathematics and 10% fail in both. One student is chosen at random. The probability that she fails in physics if she has failed in mathematics is:
  • A$\frac{1}{10}$
  • B$\frac{2}{5}$
  • C$\frac{9}{20}$
  • D$\frac{1}{3}$
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    If P(A) + P(B) = 1; then which of the following option explains the event A and B correctly?
    View Solution
  • 2
    Choose the correct answer from the given four options.
    If $\text{P}(\text{A})=\frac{3}{10},\text{P}(\text{B})=\frac{2}{5}$ and $\text{P}(\text{A}\cup\text{B})=\frac{3}{5},$ then $\text{P}\Big(\frac{\text{B}}{\text{A}}\Big)+\text{P}\Big(\frac{\text{A}}{\text{B}}\Big)$ equas:
    View Solution
  • 3
    Choose the correct answer from the given four options.
    A and B are events such that P(A) = 0.4, P(B) = 0.3 and $\text{P}(\text{A}\cup\text{B})=0.5,$ Then $\text{P}(\text{B}'\cap\text{A})$ equals:
    View Solution
  • 4
    Choose the correct answer from the given four options:
    let $\text{P}(\text{A})=\frac{7}{13},\text{P}(\text{B})=\frac{9}{13}$ and $\text{P}(\text{A}\cup\text{B})=\frac{4}{13}.$ Then $\text{P}\Big(\frac{\text{A'}}{\text{B}}\Big)$ is equal to:
    View Solution
  • 5
    Choose the correct answer from the given four options.A die is thrown and a card is selected at random from a deck of $52$ playing cards. The probability of getting an even number on the die and a spade card is:
    View Solution
  • 6
    If $\text{P(A)}=\frac{7}{13},\text{P(B)}=\frac{9}{13}$ and $\text{P}(\text{A}\cap\text{B})=\frac{4}{13}.$ then, $\text{P}(\overline{\text{A}}|\text{B})=$
    View Solution
  • 7
    Choose the correct answer from the given four options.If two events are independent, then:
    View Solution
  • 8
    Assume that in a family, each chold is equally likely to be a boy or a girl. A family with tree cgildren is chosen at random. Tere probability that the eldest child is a girl given that the family has at least oe girl.
    View Solution
  • 9
    If P(A) = 0.4, P(B) = 0.8 and P(B|A) = 0.6 then $\text{P}(\text{A}\cup\text{B})=$
    View Solution
  • 10
    If $\text{P}(\text{A}\cup\text{B})=0.8$ and $\text{P}(\text{A}\cap\text{B})=0.3$ then $\text{P}(\overline{\text{A}})=\text{P}(\overline{\text{B}})=$
    View Solution