How much energy is consumed when a current of 5 amperes flows through the filament (or element) of a heater having resistance of 100 ohms for two hours? Express it in joules.
Download our app for free and get started
I = 5 amp, R = 100 ohms, t = 2h
We know that
Electric energy consumed = P x t = I * I * Rt
= 25 × 100 × 2
= 5000Wh
= 5kwh
We know that 1kwh = 3.6 × 106J
Therefore, 5kwh = 5 × 3.6 × 106J = 18 × 106J.
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
A resistor has a resistance of 176 ohms. How many of these resistors should be connected in parallel so that their combination draws a current of 5 amperes from a 220 volt supply line?
A p.d. of 6V is applied to two resistors of $3 Ω$ and $6 Ω$ connected in parallel. Calculate:
The combined resistance.
The current flowing in the main circuit.
The current flowing in the $3 Ω$ resistor.
What is a voltmeter? How is a voltmeter connected in the circuit to measure the potential difference between two points. Explain with the help of a diagram.
The electrical resistivities of five substances A, B, C, D and E are given below:
$\begin{matrix}\text{B}&110\times10^{-8}\Omega\text{ m}\\\text{C}&2.60\times10^{-8}\Omega\text{ m}\\\text{D}&10.0\times10^{-8}\Omega\text{ m}\\\text{E}&1.70\times10^{-8}\Omega\text{ m}\end{matrix}$