c (c) Breaking stress for a wire depends only on material.
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
An increases in pressure required to decreases the $200\,litres$ volume of a liquid by $0.004\%$ in container is ............ $kPa$ (Bulk modulus of the liquid $= 2100\,MPa$ )
The bulk modulus of a gas is defined as $B=-V d p / d V$. For an adiabatic process the variation of $B$ is proportional to $p^n$. For an ideal gas $n$ is
The Poisson's ratio of a material is $0.5$. If a force is applied to a wire of this material, there is a decrease in the cross-sectional area by $4 \%$. The percentage increase in the length is ........ $\%$
Steel ruptures when a shear of $3 .5 \times 10^8\,\,N\,m^{-2}$ is applied. The force needed to punch a $1\,cm$ diameter hole in a steel sheet $0.3\,cm$ thick is nearly
A uniform dense rod with non uniform young's modulus is hanging from ceiling under gravity. If elastic energy density at every point is same then young's modulus with $x$ will change as which of the shown graph
A metal block of mass $m$ is suspended from a rigid support through a metal wire of diameter $14\,mm$. The tensile stress developed in the wire under equilibrium state is $7 \times 10^5\,Nm ^{-2}$. The value of mass $m$ is $......kg$.
(Take, $g =9.8\,ms ^{-2}$ and $\left.\pi=\frac{22}{7}\right)$
An object is taken $1.0\,km$ deep in sea. Density of sea $= 1.025 \times 10^3\,kg/m^3$ , Bulk modulus of object $= 1.6 \times 10^6\, KPa$ Find out percentage change in density of object $....... \%$
Two wires each of radius $0.2\,cm$ and negligible mass, one made of steel and other made of brass are loaded as shown in the figure. The elongation of the steel wire is $.........\times 10^{-6}\,m$. [Young's modulus for steel $=2 \times 10^{11}\,Nm ^{-2}$ and $g =10\,ms ^{-2}$ ]