The upper end of a wire of diameter $12\,mm$ and length $1\,m$ is clamped and its other end is twisted through an angle of $30^{\circ}$. The angle of shear is$........^{\circ}$
A$18$
B$0.18$
C$36$
D$0.36$
Easy
Download our app for free and get started
B$0.18$
b (b)
$r \theta=\ell \phi \Rightarrow \phi=\frac{ r \theta}{\ell}=\frac{6 mm \times 30^{\circ}}{1 m }=0.18^{\circ}$
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
A body of mass $\mathrm{m}=10\; \mathrm{kg}$ is attached to one end of a wire of length $0.3\; \mathrm{m} .$ The maximum angular speed (in $rad \;s^{-1}$ ) with which it can be rotated about its other end in space station is (Breaking stress of wire $=4.8 \times 10^{7} \;\mathrm{Nm}^{-2}$ and area of cross-section of the wire $=10^{-2}\; \mathrm{cm}^{2}$ ) is
A copper wire of length $4.0m$ and area of cross-section $1.2\,c{m^2}$ is stretched with a force of $4.8 \times {10^3}$ $N.$ If Young’s modulus for copper is $1.2 \times {10^{11}}\,N/{m^2},$ the increase in the length of the wire will be
A cubical solid aluminium (bulk modulus $=-V \frac{ dP }{ dV }=70 GPa$ ) block has an edge length of $1 m$ on the surface of the earth. It is kept on the floor of a $5 km$ deep ocean. Taking the average density of water and the acceleration due to gravity to be $10^3 kg m ^{-3}$ and $10 ms ^{-2}$, respectively, the change in the edge length of the block in $mm$ is . . . . .
One end of a metal wire is fixed to a ceiling and a load of $2 \mathrm{~kg}$ hangs from the other end. A similar wire is attached to the bottom of the load and another load of $1 \mathrm{~kg}$ hangs from this lower wire. Then the ratio of longitudinal strain of upper wire to that of the lower wire will be____________.
[Area of cross section of wire $=0.005 \mathrm{~cm}^2$, $\mathrm{Y}=2 \times 10^{11}\ \mathrm{Nm}^{-2}$ and $\left.\mathrm{g}=10 \mathrm{~ms}^{-2}\right]$
A uniform rod of length $L$ has a mass per unit length $\lambda$ and area of cross-section $A$. If the Young's modulus of the rod is $Y$. Then elongation in the rod due to its own weight is ...........
The load versus elongation graphs for four wires of same length and made of the same material are shown in the figure. The thinnest wire is represented by the line
The pressure of a medium is changed from $1.01 × 10^5$ $Pa$ to $1.165 × 10^5$ $Pa$ and change in volume is $10\% $ keeping temperature constant. The Bulk modulus of the medium is
When a $4\, kg$ mass is hung vertically on a light spring that obeys Hooke's law, the spring stretches by $2\, cms$. The work required to be done by an external agent in stretching this spring by $5\, cms$ will be ......... $joule$ $(g = 9.8\,metres/se{c^2})$