A steel rod is projecting out of rigid wall. The shearing strength of steel is $345 \,\,MN/m^2.$ The dimensions $AB = 5\,\, cm,\,BC = BE = 2\,\, cm.$ The maximum load that can be put on the face $ABCD$ is .......... $kg$ (neglect bending of the rod) $(g = 10\,\, m/s^2)$
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
A uniform rod of mass $m$, length $L$, area of cross-section $A$ and Young's modulus $Y$ hangs from the ceiling. Its elongation under its own weight will be
The length of metallic wire is $\ell_{1}$ when tension in it is $T _{1}$. It is $\ell_{2}$ when the tension is $T _{2}$. The original length of the wire will be ...... .
A metallic rod of length $I$ and cross-sectional area $A$ is made of a material of Young's modulus $Y$. If the rod is elongated by an amount $y$, then the work done is proportional to ......
One end of a metal wire is fixed to a ceiling and a load of $2 \mathrm{~kg}$ hangs from the other end. A similar wire is attached to the bottom of the load and another load of $1 \mathrm{~kg}$ hangs from this lower wire. Then the ratio of longitudinal strain of upper wire to that of the lower wire will be____________.
[Area of cross section of wire $=0.005 \mathrm{~cm}^2$, $\mathrm{Y}=2 \times 10^{11}\ \mathrm{Nm}^{-2}$ and $\left.\mathrm{g}=10 \mathrm{~ms}^{-2}\right]$
The work done in increasing the length of a metre long wire of cross-sectional area ........ $J.$ $1\,mm^2$ through $1\,mm$ will be $(Y = 2 \times 10^{11}\,Nm^{-2})$
A steel ring of radius $r$ and cross-section area $‘A’$ is fitted on to a wooden disc of radius $R(R > r)$. If Young's modulus be $E,$ then the force with which the steel ring is expanded is
A thick rope of density $\rho$ and length $L$ is hung from a rigid support. The Young's modulus of the material of rope is $Y$. The increase in length of the rope due to its own weight is
To break a wire of one meter length, minimum $40 \,kg \,wt$. is required. Then the wire of the same material of double radius and $6 \,m$ length will require breaking weight ....... $kg \,wt$