The work functions for potassium and cesium are \(2.25 eV\) and \(2.14 eV\) respectively. Is the photoelectric effect possible for either of them if the incident wavelength is 5180 ?
[Given : Planck's constant \(=6.63 \times 10^{-34} J . s\); Velocity of light \(=3 \times 10^8 m / s ; 1 eV =1.6 \times 10^{-19} J\) ]
(March 2017)
Download our app for free and get startedPlay store
\(\lambda_{01}=5525 \AA, \lambda_{02}=5809 \AA\); Photoelectric effect is possible
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    What is de-Broglie hypothesis? Obtain the relation for de-Broglie wavelength.
    View Solution
  • 2
    The photoelectric work function for a metal surface is \(2.3 eV\). If the light of wavelength 6800Å is incident on the surface of metal, find threshold frequency and incident frequency. Will there be an emission of photoelectrons or not? [Velocity of light \(c=3 \times 10^8 m / s\), Planck's constant, \(h=6.63 \times 10^{-34} Js\) ]
    View Solution
  • 3
    Describe an experiment for the study of characteristics of photoelectric effect.
    View Solution
  • 4
    The photoelectric threshold wavelength of a metal is \(230 nm\). Determine the maximum kinetic energy in joule and in \(eV\) of the ejected electron for the metal surface when it is exposed to a radiation of wavelength \(180 nm\), [Planck's constant : \(h=6.63 \times 10^{-34} Js\), Velocity of light : \(c=3 \times 10^8 m / s\).]
    View Solution
  • 5
    Draw a well labelled diagram of photoelectric cell. Explain the observations made by Hertz and Lenard about the phenomenon of photoelectric emission.
    View Solution
  • 6
    The photoelectric current in a photoelectric cell can be reduced to zero by a stopping potential of 1.8 volt. Monochromatic light of wavelength 2200Å is incident on the cathode. Find the maximum kinetic energy of the photoelectrons in joules. [Charge on electron \(=1.6 \times 10^{-19} C\)]
    View Solution
  • 7
    With neat labelled circuit diagram, describe an experiment to study the characteristics of photoelectric effect.
    View Solution
  • 8
    State Einstein's photoelectric equation. Explain any two characteristics of photoelectric effect on the basis of this equation.
    View Solution
  • 9
    What is photoelectric effect? Define: (i) Stopping potential, (ii) Photoelectric work function.
    View Solution
  • 10
    Light of wavelength 3000Å falls on a metal surface having work function \(2.3 eV\). Calculate the maximum velocity of ejected electrons. (Planck's constant \(h=6.63 \times 10^{34}\) J.s., Velocity of light \(c=3 \times 10^8 m / s\), Mass of an electron \(=9.1 \times 10^{-31} kg\) )
    View Solution