A stone of mass $20\, {g}$ is projected from a rubber catapult of length $0.1\, {m}$ and area of cross section $10^{-6} \,{m}^{2}$ stretched by an amount $0.04\, {m}$. The velocity of the projected stone is $....\,m\,/s.$ (Young's modulus of rubber $=0.5 \times 10^{9}\, {N} / {m}^{2}$ )
  • A$10$
  • B$15$
  • C$25$
  • D$20$
JEE MAIN 2021, Medium
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    An $8\,m$ long copper wire and $4\,m$ long steel wire, each of cross section $0.5\,cm^2$ are fastened end to end and stretched by $500\,N$ force. The elastic potential energy of the system is (Youngs mod $: Y_{cu}= 1\times 10^{11}\,N/m^2,$ $Y_{steel} = 2\times 10^{11}\,N/m^2$ ) :
    View Solution
  • 2
    A uniform heavy rod of mass $20\,kg$. Cross sectional area $0.4\,m ^{2}$ and length $20\,m$ is hanging from a fixed support. Neglecting the lateral contraction, the elongation in the rod due to its own weight is $x \times 10^{-9} m$. The value of $x$ is

    (Given. Young's modulus $Y =2 \times 10^{11} Nm ^{-2}$ અને $\left.g=10\, ms ^{-2}\right)$

    View Solution
  • 3
    The density of a metal at normal pressure is $\rho$. Its density when it is subjected to an excess pressure $p$ is $\rho^{\prime}$ If $B$ is Bulk modulus of the metal, the ratio of $\frac{{\rho '}}{\rho }$ is
    View Solution
  • 4
    A rod $BC$ of negligible mass fixed at end $B$ and connected to a spring at its natural length having spring constant $K = 10^4\  N/m$ at end $C$, as shown in figure. For the rod $BC$ length $L = 4\ m$, area of cross-section $A = 4 × 10^{-4}\   m^2$, Young's modulus $Y = 10^{11} \ N/m^2$ and coefficient of linear expansion $\alpha = 2.2 × 10^{-4} K^{-1}.$ If the rod $BC$ is cooled from temperature $100^oC$  to $0^oC,$ then find the decrease in length of rod in centimeter.(closest to the integer)
    View Solution
  • 5
    When load of $5\,kg$ is hung on a wire then extension of $3\,m$ takes place, then work done will be ....... $joule$
    View Solution
  • 6
    A force of ${10^3}$ newton stretches the length of a hanging wire by $1$ millimetre. The force required to stretch a wire of same material and length but having four times the diameter by $1$ millimetre is
    View Solution
  • 7
    The strain energy stored in a body of volume $V$ due to shear strain $\phi$ is (shear modulus is $\eta$ )
    View Solution
  • 8
    A block of weight $100 N$ is suspended by copper and steel wires of same cross sectional area $0.5 cm ^2$ and, length $\sqrt{3} m$ and $1 m$, respectively. Their other ends are fixed on a ceiling as shown in figure. The angles subtended by copper and steel wires with ceiling are $30^{\circ}$ and $60^{\circ}$, respectively. If elongation in copper wire is $\left(\Delta \ell_{ C }\right)$ and elongation in steel wire is $\left(\Delta \ell_{ s }\right)$, then the ratio $\frac{\Delta \ell_{ C }}{\Delta \ell_{ S }}$ is. . . . . .

    [Young's modulus for copper and steel are $1 \times 10^{11} N / m ^2$ and $2 \times 10^{11} N / m ^2$ respectively]

    View Solution
  • 9
    A glass slab is subjected to a pressure of $10\, atm$. The fractional change in its volume is (Bulk modulus of glass $= 37 \times 10^9\, N\, m^{-2}$, $1\, atm = 1 \times 10^5\, N\, m^{-2}$)
    View Solution
  • 10
    Two wires $‘A’$ and $‘B’$ of the same material have radii in the ratio $2 : 1$ and lengths in the ratio $4 : 1$. The ratio of the normal forces required to produce the same change in the lengths of these two wires is
    View Solution