Let $X$ denote the number of times heads occur in $n$ tosses of a fair coin. If $P(X = 4), P(X = 5)$ and $P(X = 6)$ are in $AP,$ the value of $n$ is:
A$7, 14$
B$10, 14$
C$12, 7$
D$14, 12$
Download our app for free and get started
A$7, 14$
$X$ denotes the number of times heads occurs.
$P(X = 4),P(X = 5),P(X = 6)$ are in $AP$
$\Rightarrow2\text{P(X = 4),P(X = 5),P(X = 6)}$
$\Rightarrow2\text{ }^{\text{n}}\text{C}_5\big(\frac{1}{2}\big)^5\big(\frac{1}{2}\big)^{\text{n}-5}=\text{ }^{\text{n}}\text{C}_4\big(\frac{1}{2}\big)^4\big(\frac{1}{2}\big)^{\text{n}-4}\times\text{ }^{\text{n}}\text{C}_6\big(\frac{1}{2}\big)^6\big(\frac{1}{2}\big)^{\text{n}-6}$
$\Rightarrow2\text{ }^{\text{n}}\text{C}_5\big(\frac{1}{2}\big)^{\text{n}}=\text{ }^{\text{n}}\text{C}_4\big(\frac{1}{2}\big)^{\text{n}}+\text{ }^{\text{n}}\text{C}_6\big(\frac{1}{2}\big)^{\text{n}}$
$\Rightarrow2\text{ }^{\text{n}}\text{C}_5=\text{ }^{\text{n}}\text{C}_4+\text{ }^{\text{n}}\text{C}_6$
$\Rightarrow\frac{2\text{n}!}{5!(\text{n}-5)!}=\frac{\text{n}!}{4!(\text{n}-4)!}+\frac{\text{n}!}{6!(\text{n}-6)!}$
$\Rightarrow\frac{2}{5\times4!(\text{n}-5)(\text{n}-6)!}=\frac{1}{4!(\text{n}-4)(\text{n}-5)(\text{n}-6)!}+\frac{1}{6\times5\times4!(\text{n}-6)!}$
$\Rightarrow\frac{2}{5(\text{n}-5)}=\frac{1}{(\text{n}-4)(\text{n}-5)}+\frac{1}{6\times5}$
$\Rightarrow\frac{2}{5(\text{n}-5)}=\frac{30+(\text{n}-4)(\text{n}-5)}{30(\text{n}-4)(\text{n}-5)}$
$\Rightarrow12(\text{n}-4)=30+(\text{n}-4)(\text{n}-5)$
$\Rightarrow12(\text{n}-4)-(\text{n}-4)(\text{n}-5)=30$
$\Rightarrow(\text{n}-4)(12-\text{n}+5)=30$
$\Rightarrow(\text{n}-4)(17-\text{n})=30$
Check with options by putting value of $n.$
$\Rightarrow\text{n}=7,14$
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
$A$ and $B$ are two students. Their chances of solving a problem correctly are $\frac{1}{3}$ and $\frac{1}{4}$ respectively. If the probability of their making common error is $\frac{1}{20}$ and they obtain the same answer, then the probability of their answer to be correct is.
Choose the correct answer from the given four options.If $\text{P}(\text{A})=0.4,\text{P}(\text{B})=0.8$ and $\text{P}\Big(\frac{\text{B}}{\text{A}}\Big)=0.6,$ then $\text{P}(\text{A}\cup\text{B})$ is equal to:
A rifleman is firing at a distant target and has only 10% chance of hiting it. the least number of round he must fire in order to have more than 50% chance of hitting it at least once is:
In each of the following, choose the correct answer:
In a box containing 100 bulbs, 10 are defective. The probability that out of a sample of 5 bulbs, none is defective is
Choose the correct answer from the given four options. Two dice are thrown. If it is known that the sum of numbers on the dice was less than $6,$ the probability of getting a sum $3,$ is: