A copper wire $(Y = 1 \times 10^{11}\, N/m^2)$ of length $6\, m$ and a steel wire $(Y = 2 \times 10^{11}\, N/m^2)$ of length $4\, m$ each of cross section $10^{-5}\, m^2$ are fastened end to end and stretched by a tension of $100\, N$. The elongation produced in the copper wire is ......... $mm$
A$0.2$
B$0.4$
C$0.6$
D$0.8$
Medium
Download our app for free and get started
C$0.6$
c $\Delta \mathrm{L}=\frac{\mathrm{FL}}{\mathrm{YA}}$
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
A wire of length $L$ is hanging from a fixed support. The length changes to $L _{1}$ and $L _{2}$ when masses $1 \,kg$ and $2 \,kg$ are suspended respectively from its free end. Then the value of $L$ is equal to ..................
A uniform metallic wire is elongated by $0.04\, m$ when subjected to a linear force $F$. The elongation, if its length and diameter is doubled and subjected to the same force will be ..... $cm .$
A metal wire of length $0.5 m$ and cross-sectional area $10^{-4}\; m ^{2}$ has breaking stress $5 \times 10^{8}\; Nm ^{-2}$. A block of $10\; kg$ is attached at one end of the string and is rotating in a horizontal circle. The maximum linear velocity of block will be $ms ^{-1}$.
A uniform heavy rod of mass $20\,kg$. Cross sectional area $0.4\,m ^{2}$ and length $20\,m$ is hanging from a fixed support. Neglecting the lateral contraction, the elongation in the rod due to its own weight is $x \times 10^{-9} m$. The value of $x$ is
(Given. Young's modulus $Y =2 \times 10^{11} Nm ^{-2}$ અને $\left.g=10\, ms ^{-2}\right)$
The stress-strain curves are drawn for two different materials $X$ and $Y$. It is observed that the ultimate strength point and the fracture point are close to each other for material $X$ but are far apart for material $Y$. We can say that materials $X$ and $Y$ are likely to be (respectively)
An Indian rubber cord $L$ metre long and area of cross-section $A$ $metr{e^2}$ is suspended vertically. Density of rubber is $D$ $kg/metr{e^3}$ and Young's modulus of rubber is $E$ $newton/metr{e^2}$. If the wire extends by $l$ metre under its own weight, then extension $l$ is
A rod $BC$ of negligible mass fixed at end $B$ and connected to a spring at its natural length having spring constant $K = 10^4\ N/m$ at end $C$, as shown in figure. For the rod $BC$ length $L = 4\ m$, area of cross-section $A = 4 × 10^{-4}\ m^2$, Young's modulus $Y = 10^{11} \ N/m^2$ and coefficient of linear expansion $\alpha = 2.2 × 10^{-4} K^{-1}.$ If the rod $BC$ is cooled from temperature $100^oC$ to $0^oC,$ then find the decrease in length of rod in centimeter.(closest to the integer)