In the circuit shown below, the voltmeter reads $10V.$
  1. What is the combined resistance?
  2. What current flows?
  3. What is the p.d. across $ 2 Ω$ resistor?
  4. What is the p.d. across $3 Ω$ resistor?
Download our app for free and get startedPlay store
$I = 6V$
$\text{R}_1=2\Omega,\text{R}_2=3\Omega$
Combined resistance, $R_{tot} = 2 + 3 = 5$
$\text{I}=\frac{\text{V}}{\text{R}_\text{tot}}=\frac{10}{5}=2\text{A}$
p.d. across $2\Omega$ resistor $= I \times R_1 = 2 \times 2 = 4V.$
p.d. across $3\Omega$ resistor $= I \times R_2 = 2 \times 3 = 6V.$
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    What possible values of resultant resistance one can get by combining two resistances, one of value $2$ ohm and the other $6$ ohm?
    View Solution
  • 2
    Give three reasons why different electrical appliances in a domestic circuit are connected in parallel.
    View Solution
  • 3
    An electric bulb is rated as 10W, 220V. How many of these bulbs can be connected in parallel across the two wires of 220V supply line if the maximum current which can be drawn is 5A?
    View Solution
  • 4
    Calculate the resistance of an aluminium cable of length $10\ km$ and diameter $2.0\ mm$ if the resistivity of aluminium is $2.7\times10 Ω\ \text{m}.$
    View Solution
  • 5
    What will be the resistance of a metal wire of length $2$ metres and area of cross-section $1.55 \times 10m $, if the resistivity of the metal be $2.8 \times 10 m?$
    View Solution
  • 6
    An electric iron is connected to the mains power supply of $220V$. When the electric iron is adjusted at ‘minimum heating’ it consumes a power of $360W$ but at ‘maximum heating’ it takes a power of $840W$. Calculate the current and resistance in each case.
    View Solution
  • 7
    State and explain Joule’s law of heating.
    View Solution
  • 8
    Calculate the cost of operating a heater of 500W for 20hours at the rate of? ₹3.90 per unit.
    View Solution
  • 9
    The electrical resistivities of four materials P, Q, R and S are given below:
    $\begin{matrix}\text{P}&6.84\times10^{-8}\Omega\text{m}\\\text{Q}&1.70\times10^{-8}\Omega\text{m}\\\text{R}&1.0\times10^{15}\Omega\text{m}\\\text{S}&11.0\times10^{-7}\Omega\text{m}\end{matrix}$
    Which material will you use for making:
    1. Heating element of electric iron.
    2. Connecting wires of electric iron.
    3. Covering of connecting wires?
    Give reason for your choice in each case.
    View Solution
  • 10
    What is an ammeter? How is it connected in a circuit? Draw a diagram to illustrate your answer.
    View Solution