Two exactly similar wires of steel and copper are stretched by equal forces. If the difference in their elongations is $0.5$ cm, the elongation $(l)$ of each wire is ${Y_s}({\rm{steel}}) = 2.0 \times {10^{11}}\,N/{m^2}$${Y_c}({\rm{copper}}) = 1.2 \times {10^{11}}\,N/{m^2}$
  • A${l_s} = 0.75\,cm,\;{l_c} = 1.25\,cm$
  • B${l_s} = 1.25\,cm,\;{l_c} = 0.75\,cm$
  • C${l_s} = 0.25\,cm,\;{l_c} = 0.75\,cm$
  • D${l_s} = 0.75\,cm,\;{l_c} = 0.25\,cm$
Medium
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    On all the six surfaces of a unit cube, equal tensile force of $F$ is applied. The increase in length of each side will be ($Y =$ Young's modulus, $\sigma $= Poission's ratio)
    View Solution
  • 2
    The longitudinal strain is only possible in
    View Solution
  • 3
    A uniform copper rod of length $50 \,cm$ and diameter $3.0 \,mm$ is kept on a frictionless horizontal surface at $20^{\circ} C$. The coefficient of linear expansion of copper is $2.0 \times 10^{-5} \,K ^{-1}$ and Young's modulus is $1.2 \times 10^{11} \,N / m ^2$. The copper rod is heated to $100^{\circ} C$, then the tension developed in the copper rod is .......... $\times 10^3 \,N$
    View Solution
  • 4
    A rubber pipe of density $1.5 \times {10^3}\,N/{m^2}$ and Young's modulus $5 \times {10^6}\,N/{m^2}$ is suspended from the roof. The length of the pipe is $8 \,m$. What will be the change in length due to its own weight
    View Solution
  • 5
    A steel wire having a radius of $2.0\, mm$, carrying a load of $4\, kg$, is hanging from a ceiling. Given that $g = 3.1\pi \,m{s^{ - 2}}$ , what will be the tensile stress that would be developed in the wire?
    View Solution
  • 6
    The length of wire becomes $l_1$ and $l_2$ when $100\,N$ and $120\,N$ tensions are applied respectively. If $10l_2=11l_1$, the natural length of wire will be $\frac{1}{x} l_1$. Here the value of $x$ is ........
    View Solution
  • 7
    If the volume of the given mass of a gas is increased four times, the temperature is raised from $27°C$ to $127°C.$ The elasticity will become
    View Solution
  • 8
    A stretched rubber has
    View Solution
  • 9
    A uniform heavy rod of mass $20\,kg$. Cross sectional area $0.4\,m ^{2}$ and length $20\,m$ is hanging from a fixed support. Neglecting the lateral contraction, the elongation in the rod due to its own weight is $x \times 10^{-9} m$. The value of $x$ is

    (Given. Young's modulus $Y =2 \times 10^{11} Nm ^{-2}$ અને $\left.g=10\, ms ^{-2}\right)$

    View Solution
  • 10
    Wires $A$ and $B$ are connected with blocks $P$ and $Q$ as shown. The ratio of lengths, radii and Young's modulus of wires $A$ and $B$ are $r, 2r$ and $3r$ respectively ($r$ is a constant). Find the mass of block $P$ if ratio of increase in their corresponding lengths is $1/6r^2$. The mass of block $Q$ is $3M$.
    View Solution