When the temperature of a gas is $20^{\circ} C$ and pressure is changed from $P_1=1.01 \times 10^5 \,Pa$ to $P_2=1.165 \times$
$10^5 \,Pa$, then the volume changes by $10 \%$. The Bulk modulus is $.........\times 10^5 \,Pa$
  • A$1.55$
  • B$1.01$
  • C$1.4$
  • D$0.115$
Medium
Download our app for free and get startedPlay store
$\frac{\Delta V}{V}=\frac{-\Delta P}{B}$   $\left\{\begin{array}{l}\Delta V=10 \% \text { of } V \text { ( } \because \text { Pressure increases volume must } \\ \text { If } \begin{array}{l}\text { decreases by } 10 \% \text { so we will use a +ve sign) }\end{array} \\ \begin{array}{rl}\Rightarrow \Delta V & =100 cc \\ \Delta P & =P_2-P_1 \\ & =1.165 \times 10^5-1.01 \times 10^5\end{array}\end{array}\right.$
Substituting the values
$\frac{-10}{100}=\frac{-\left(1.165 \times 10^6-1.01 \times 10^6\right)}{B}$
$\frac{1}{10}=\frac{.155 \times 10^5}{B}$
$B=1.55 \times 10^5 \,Pa$
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    The extension of a wire by the application of load is $3$ $mm.$ The extension in a wire of the same material and length but half the radius by the same load is..... $mm$
    View Solution
  • 2
    A stone of mass $20\, {g}$ is projected from a rubber catapult of length $0.1\, {m}$ and area of cross section $10^{-6} \,{m}^{2}$ stretched by an amount $0.04\, {m}$. The velocity of the projected stone is $....\,m\,/s.$ (Young's modulus of rubber $=0.5 \times 10^{9}\, {N} / {m}^{2}$ )
    View Solution
  • 3
    A steel rod has a radius $10 \,mm$ and a length of $1.0 \,m$. A force stretches it along its length and produces a strain of $0.32 \%$. Young's modulus of the steel is $2.0 \times 10^{11} \,Nm ^{-2}$. What is the magnitude of the force stretching the rod is ........ $kN$
    View Solution
  • 4
    In the below graph, point $D$ indicates
    View Solution
  • 5
    The load versus elongation graphs for four wires of same length and made of the same material are shown in the figure. The thinnest wire is represented by the line
    View Solution
  • 6
    Two wires each of radius $0.2\,cm$ and negligible mass, one made of steel and other made of brass are loaded as shown in the figure. The elongation of the steel wire is $.........\times 10^{-6}\,m$. [Young's modulus for steel $=2 \times 10^{11}\,Nm ^{-2}$ and $g =10\,ms ^{-2}$ ]
    View Solution
  • 7
    A uniform heavy rod of weight $10\, {kg} {ms}^{-2}$, crosssectional area $100\, {cm}^{2}$ and length $20\, {cm}$ is hanging from a fixed support. Young modulus of the material of the rod is $2 \times 10^{11} \,{Nm}^{-2}$. Neglecting the lateral contraction, find the elongation of rod due to its own weight. (In $\times 10^{-10} {m}$)
    View Solution
  • 8
    A block of weight $100 N$ is suspended by copper and steel wires of same cross sectional area $0.5 cm ^2$ and, length $\sqrt{3} m$ and $1 m$, respectively. Their other ends are fixed on a ceiling as shown in figure. The angles subtended by copper and steel wires with ceiling are $30^{\circ}$ and $60^{\circ}$, respectively. If elongation in copper wire is $\left(\Delta \ell_{ C }\right)$ and elongation in steel wire is $\left(\Delta \ell_{ s }\right)$, then the ratio $\frac{\Delta \ell_{ C }}{\Delta \ell_{ S }}$ is. . . . . .

    [Young's modulus for copper and steel are $1 \times 10^{11} N / m ^2$ and $2 \times 10^{11} N / m ^2$ respectively]

    View Solution
  • 9
    The work done in stretching an elastic wire per unit volume is 
    View Solution
  • 10
    Correct pair is ..........
    View Solution