$1\, m^3$ water is brought inside the lake upto $200$ metres depth from the surface of the lake. What will be change in the volume when the bulk modulus of elastically of water is $22000$ atmosphere? (density of water is $1\times10^3\, kg/m^3$ atmosphere pressure $= 10^5\, N/m^2$ and $g = 10\, m/s^2$)
A$8.9\times10^{-3}\, m^3$
B$7.8\times10^{-3}\, m^3$
C$9.1\times10^{-4}\, m^3$
D$8.7\times10^{-4}\, m^3$
Medium
Download our app for free and get started
C$9.1\times10^{-4}\, m^3$
c $K = \frac{P}{{\Delta V/V}}$ $\therefore \Delta V = \frac{{PV}}{K}$
$p = h\rho g = 200 \times {10^3} \times 10N/{m^2}$
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
A brass rod of cross-sectional area $1\,c{m^2}$ and length $0.2\, m$ is compressed lengthwise by a weight of $5\, kg$. If Young's modulus of elasticity of brass is $1 \times {10^{11}}\,N/{m^2}$ and $g = 10\,m/{\sec ^2}$, then increase in the energy of the rod will be
A bar of cross-sectional area $A$ is subjected two equal and opposite tensile forces at its ends as shown in figure. Consider a plane $BB'$ making an angle $\theta $ with the length The ratio of tensile stress to the shearing stress on the plane $BB'$ is