A p.d. of 10V is needed to make a current of 0.02A flow through a wire. What p.d. is needed to make a current of 250mA flow through the same wire?
Download our app for free and get started
In first case,
I = 0.02 amp, V = 10 volt
V = IR
10 = 0.02 × R
$\text{R}=\frac{10}{0.02}=500 \ \text{ohm}$
In second case,
I = 250 × 10-3 amp, R = 500 ohm
V = IR
V = 250 × 10 - 3 × 500
V = 125 volt.
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
The electrical resistivities of three materials P, Q and R are given below:$\begin{matrix}\text{P}&2.3\times10^{3}\Omega\text{ m}\\\text{Q}&2.63\times10^{-8}\Omega\text{ m}\\\text{R}&1.0\times10^{15}\Omega\text{ m}\end{matrix}$
Which material will you use for making:
What is a circuit diagram? Draw the labelled diagram of an electric circuit comprising of a cell, a resistor, an ammeter, a voltmeter and a closed switch (or closed plug key). Which of the two has a large resistance: an ammeter or a voltmeter?
Ten bulbs are connected in a series circuit to a power supply line. Ten identical bulbs are connected in a Parallel circuit to an identical power supply line.
Which circuit would have the highest voltage across each bulb?
In which circuit would the bulbs be brighter?
In which circuit, if one bulb blows out, all others will stop glowing