An electric iron is connected to the mains power supply of $220V$. When the electric iron is adjusted at ‘minimum heating’ it consumes a power of $360W$ but at ‘maximum heating’ it takes a power of $840W$. Calculate the current and resistance in each case.
Download our app for free and get startedPlay store
Given: $V = 220V, P_{min} = 360W, P_{max} = 840W$
For minimum heating case:
We know that
$P_{min} = VI$
$360 = 220XI$
$I = 1.63 amp$
$\text{R}=\frac{\text{V}}{\text{I}}$
$\text{R}=\frac{220}{1.63}$
$R = 134.96\ ohms$
For maximum heating case:
We know that
$P_{max} = VI$
$840 = 220XI$
$I = 3.81 amp$
$\text{R}=\frac{\text{V}}{\text{I}}$
$\text{R}=\frac{220}{3.81}$
$R = 57.74\ ohms$
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    In 10s, a charge of 25C leaves a battery, and 200j of energy are delivered to an outside circuit as a result.
    1. What is the p.d. across the battery?
    2. What current flows from the battery?
    View Solution
  • 2
    Two resistances when connected in parallel give resultant value of $2$ ohm; when connected in series the value becomes $9$ ohm. Calculate the value of each resistance.
    View Solution
  • 3
    An electric heater is connected to the 230V mains supply. A current of 8A flows through the heater.
    1. How much charge flows around the circuit each second?
    2. How much energy is transferred to the heater each second?
    View Solution
  • 4
    The electrical resistivities of four materials $A, B, C$ and $D$ are given below:
    $\text{A}\ -110\times10^{-8}\Omega\text{ m}$
    $\text{B}-\ 1.0\times10^{10}\Omega\text{ m}$
    $\text{C}-\ 10.0\times10^{-8}\Omega\text{ m}$
    $\text{D}-\ 2.3\times10^{3}\Omega\text{ m}$
    Which material is:
    1. Good conductor.
    2. Resistor.
    3. Insulator, and
    4. Semiconductor
    View Solution
  • 5
    A flash of lightning carries $10\ C$ of charge which flows for $0.01\ s$. What is the current? If the voltage is $10MV$, what is the energy?
    View Solution
  • 6
    When a current of $4.0A$ passes through a certain resistor for $10$ minutes,$ 2.88 \times 10J$ of heat are produced. Calculate:
    1. The power of the resistor.
    2. The voltage across the resistor.
    View Solution
  • 7
    The electrical resistivities of three materials P, Q and R are given below:$\begin{matrix}\text{P}&2.3\times10^{3}\Omega\text{ m}\\\text{Q}&2.63\times10^{-8}\Omega\text{ m}\\\text{R}&1.0\times10^{15}\Omega\text{ m}\end{matrix}$
    Which material will you use for making:
    1. Electric wires.
    2. Handle for soldering iron, and
    3. Solar cells?
    Give reasons for your choices.
    View Solution
  • 8
    What would be the effect on the resistance of a metal wire of:
    1. Increasing its length?
    2. Increasing its diameter?
    3. Increasing its temperature?
    View Solution
  • 9
    How will you connect three resistors of resistances $2Ω, 3Ω$ and $6Ω $ obtain a total n si stance of:
    1. $4 Ω,$
    2. $1Ω$
    View Solution
  • 10
    For the circuit shown in the diagram below:

    What is the value of :
    Current through $6 Ω$ resistor?
    Potential difference across $12 Ω$ resistor?
    View Solution