In 10s, a charge of 25C leaves a battery, and 200j of energy are delivered to an outside circuit as a result.
What is the p.d. across the battery?
What current flows from the battery?
Download our app for free and get started
t = 10s
Q = 25C,
Energy deliverd = work done = 200J
$\text{p}.\text{d}.=\frac{\text{Work done}}{\text{Charge moved}}=\frac{200}{25}=8\text{V}$
$\text{I}=\frac{\text{Q}}{\text{t}}=\frac{25}{10}=2.5\text{A}$
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
Calculate the area of cross-section of a wire if its length is 1.0m, its resistance is $23 Ω$ and the resistivity of the material of the wire is $1.84\times10 Ω\ \text{m}.$
The electrical resistivities of three materials P, Q and R are given below:$\begin{matrix}\text{P}&2.3\times10^{3}\Omega\text{ m}\\\text{Q}&2.63\times10^{-8}\Omega\text{ m}\\\text{R}&1.0\times10^{15}\Omega\text{ m}\end{matrix}$
Which material will you use for making:
What will be the resistance of a metal wire of length $2$ metres and area of cross-section $1.55 \times 10m $, if the resistivity of the metal be $2.8 \times 10 m?$