For the circuit shown in the diagram below:
What is the value of :
Current through $6 Ω$ resistor?
Potential difference across $12 Ω$ resistor?
Download our app for free and get started
As per the circuit
$V = 4V$
Total resistance in line $1 = R_1 = 6 + 3 = 3$ ohm
Total resistance in line $2 = R_2 = 12 + 3 = 15$ ohm
Current through $6\Omega$ resistor = current through line $1=\frac{\text{=V}}{\text{R}_1}=\frac{4}{9}=0.44\Omega$
p.d. across line $2$ is $4V$
current through line $2=\frac{\text{V}}{\text{R}_2}=\frac{4}{15}\Omega$
p.d. across $12\Omega$ resistor $=\frac{4}{15}\times12=3.2\text{V}$
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
The resistors $R_1 , R_2 , R_3$ and $R_4$ in the figure given below are all equal in value.
What would you expect the voltmeters $A, B$ and $C$ to read assuming that the connecting wires in the circuit have negligible resistance?
An electric bulb is rated as 10W, 220V. How many of these bulbs can be connected in parallel across the two wires of 220V supply line if the maximum current which can be drawn is 5A?
A piece of wire of resistance $20 Ω$ is drawn out so that its length is increased to twice its original length. Calculate the resistance of the wire in the new situation.
The electrical resistivities of three materials P, Q and R are given below:$\begin{matrix}\text{P}&2.3\times10^{3}\Omega\text{ m}\\\text{Q}&2.63\times10^{-8}\Omega\text{ m}\\\text{R}&1.0\times10^{15}\Omega\text{ m}\end{matrix}$
Which material will you use for making:
What is a voltmeter? How is a voltmeter connected in the circuit to measure the potential difference between two points. Explain with the help of a diagram.
If the charge on an electron is $1.6 \times 10$ coulombs, how many electrons should pass through a conductor in $1$ second to constitute $1$ ampere current?