An electric heater is connected to the 230V mains supply. A current of 8A flows through the heater.
How much charge flows around the circuit each second?
How much energy is transferred to the heater each second?
Download our app for free and get started
P.d. = 230V, I = 8A
$\text{I}=\frac{\text{Q}}{\text{t}}$
$8=\frac{\text{Q}}{1}$
Q = 8 × 1 = 8C
So, 8C of charge flows around the circuit each secound.
Energy transfred = Work done
$\text{P.d}.=\frac{\text{Work done}}{\text{Charge moved}}$
$230=\frac{\text{Work done}}{8}$
Work done = 230 × 8 = 1840J
Energy trandferred = 1840J.
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
Ten bulbs are connected in a series circuit to a power supply line. Ten identical bulbs are connected in a Parallel circuit to an identical power supply line.
Which circuit would have the highest voltage across each bulb?
In which circuit would the bulbs be brighter?
In which circuit, if one bulb blows out, all others will stop glowing