Calculate the work done in moving a charge of $4$ coulombs from a point at $220$ volts to another point at $230$ volts.
Download our app for free and get started
$V_1 = 220 V, V_2 = 230V$,
Charge moved $= 4C$
Thus, the potential difference $= V_2 - V_1 = 230 - 220 =10.$
We know that,
Work done = Potential difference $\times $ Charge moved
$= 10 \times 4$
Work done =$40$ joules.
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
What is a circuit diagram? Draw the labelled diagram of an electric circuit comprising of a cell, a resistor, an ammeter, a voltmeter and a closed switch (or closed plug key). Which of the two has a large resistance: an ammeter or a voltmeter?
An electric bulb is rated as 10W, 220V. How many of these bulbs can be connected in parallel across the two wires of 220V supply line if the maximum current which can be drawn is 5A?
A resistor of 8 ohms is connected in parallel with another resistor X. The resultant resistance of the combination is 4.8 ohms. What is the value of the resistor X?
What is a voltmeter? How is a voltmeter connected in the circuit to measure the potential difference between two points. Explain with the help of a diagram.
Two resistances when connected in parallel give resultant value of $2$ ohm; when connected in series the value becomes $9$ ohm. Calculate the value of each resistance.
Ten bulbs are connected in a series circuit to a power supply line. Ten identical bulbs are connected in a Parallel circuit to an identical power supply line.
Which circuit would have the highest voltage across each bulb?
In which circuit would the bulbs be brighter?
In which circuit, if one bulb blows out, all others will stop glowing