A resistance of $40$ ohms and one of $60$ ohms are arranged in series across $220$ volt supply. Find the heat in joules produced by this combination of resistances in half a minute.
Download our app for free and get started
Given: $R 1=40$ ohms, $R 2=60$ ohms (in series), $V=220 V, t =30 sec$ we know that
Total resistance, $R=40+60=100$ ohms
By ohm's law
$V=IR$
$I=\frac{V}{R}$
$I=\frac{220}{100}=2.2 amp$
Putting the value of $I , R$ and t in eq. $H = I ^2 R T$
$H=2.2^2 \times 100 \times 30$
$H=14520 J$
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
A $4 Ω$ coil and a $2 Ω$ coil are connected in parallel. What is their combined resistance? A total current of 3A passes through the coils. What current passes through the $2 Ω$ coil?
How much energy is consumed when a current of 5 amperes flows through the filament (or element) of a heater having resistance of 100 ohms for two hours? Express it in joules.
A piece of wire of resistance $20 Ω$ is drawn out so that its length is increased to twice its original length. Calculate the resistance of the wire in the new situation.