Calculate the power used in the $2Ω$ resistor in each of the following circuits:
  1. A $6V$ battery in series with $1Ω$ and $2Ω$ resistors.
  2. A $4V$ battery in parallel with $12Ω$ and $2Ω$ resistors.
Download our app for free and get startedPlay store
  1. V = 6 Volt, R1 = $\text{R}_1=1\Omega,$ $\text{R}_2=2\Omega$
Equivalent resistance $=\text{R}_1+\text{R}_2=1+2=3\Omega$
Total current, $\text{I}=\frac{\text{V}}{\text{R}}=\frac{6}{3}=2\text{A}$
Current through $R_2 = I_2= I = 2A$
Voltage across $R_2 = V_2 = I_2R_2 = 2 \times 2 = 4$
Power used in $R_2 = I_2V_2= 2 \times 4 = 8W$
  1. V = 4Volt, $\text{R}_1=12\Omega$ $\text{R}_2=2\Omega$
Voltage across $R_2 = V_2 = V = 4V$
Current across $\text{R}_2=\text{I}_2=\frac{\text{V}_2}{\text{R}_2}=\frac{4}{2}=2\text{A}$
Poower used in $R_2 = I_2V_2 = 2 \times 4 = 8W$
art

Download our app
and get started for free

Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*

Similar Questions

  • 1
    What is a voltmeter? How is a voltmeter connected in the circuit to measure the potential difference between two points. Explain with the help of a diagram.
    View Solution
  • 2
    When a current of $4.0A$ passes through a certain resistor for $10$ minutes,$ 2.88 \times 10J$ of heat are produced. Calculate:
    1. The power of the resistor.
    2. The voltage across the resistor.
    View Solution
  • 3
    Calculate the resistance of a copper wire 1.0km long and 0.50mm diameter if the resistivity of copper is $1.7\times10\Omega\ \text{m}.$
    View Solution
  • 4
    How does the resistance of a wire change when:
    1. Its length is tripled?
    2. Its diameter is tripled?
    3. Its material is changed to one whose resistivity is three times?
    View Solution
  • 5
    Show how you would connect two 4 ohm resistors to produce a combined resistance of:
    1. 2 ohms.
    2. 8 ohms.
    View Solution
  • 6
    A resistance of $40$ ohms and one of $60$ ohms are arranged in series across $220$ volt supply. Find the heat in joules produced by this combination of resistances in half a minute.
    View Solution
  • 7
    A resistor of 8 ohms is connected in parallel with another resistor X. The resultant resistance of the combination is 4.8 ohms. What is the value of the resistor X?
    View Solution
  • 8
    A flash of lightning carries $10\ C$ of charge which flows for $0.01\ s$. What is the current? If the voltage is $10MV$, what is the energy?
    View Solution
  • 9
    What will be the resistance of a metal wire of length $2$ metres and area of cross-section $1.55 \times 10m $, if the resistivity of the metal be $2.8 \times 10 m?$
    View Solution
  • 10
    How will you connect three resistors of resistances $2Ω, 3Ω$ and $6Ω $ obtain a total n si stance of:
    1. $4 Ω,$
    2. $1Ω$
    View Solution