In which of the following cases more electrical energy is consumed per hour?
A current of $1$ ampere passed through a resistance of $300$ ohms.
A current of $2$ amperes passed through a resistance of $100$ ohms.
Download our app for free and get started
$R = 300$ ohm, $I = 1A, t = 1h$
$P = I^2 R = 1^2 \times 300 = 300W$
$E = P \times t = 300 \times 1 = 300Wh$
$R = 100 $ ohm, $I = 2A, t = 1h$
$P = I^2 R = 2^2 \times 100 = 400W$
$E = P \times t = 400 \times 1 = 400Wh$
Hence, in case (ii), the electrical energy consumed per hour is more.
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
An electric iron is connected to the mains power supply of $220V$. When the electric iron is adjusted at ‘minimum heating’ it consumes a power of $360W$ but at ‘maximum heating’ it takes a power of $840W$. Calculate the current and resistance in each case.
Calculate the area of cross-section of a wire if its length is 1.0m, its resistance is $23 Ω$ and the resistivity of the material of the wire is $1.84\times10 Ω\ \text{m}.$
With the help of a circuit diagram, obtain the relation for the equivalent resistance of two resistances connected in parallel. In the circuit diagram shown below, find: