A piece of wire of resistance $20 Ω$ is drawn out so that its length is increased to twice its original length. Calculate the resistance of the wire in the new situation.
Download our app for free and get started
We know that the resistance of a conductor is given by:
$\text{R}=\rho\frac{1}{\text{A}}=20\Omega$
Where $\rho=\text{resistivity}$
l = length of the conductor
A = area of cross-section of the conductor
Now the length is increased to twice the original length. Then let the new resistance be denoted by R'.
$\text{R}'=\rho\frac{2\text{I}}{\frac{\text{A}}{2}}=4\rho\frac{1}{\text{A}}$
$\text{R}'=4\text{R}=4\times20=80\Omega$
Thus, the new resistance will become four times.
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
How much energy is consumed when a current of 5 amperes flows through the filament (or element) of a heater having resistance of 100 ohms for two hours? Express it in joules.