Which uses more energy: a 250W TV set in 1 hour or a 1200W to aster in 10 minutes?
Download our app for free and get started
Case1: TV set
P = 250W = 0.25 KWh
t = 1h
Energy consumed = P × t = 0.25 × 1 = 0.25KWh Case2: Toaster
P = 1200W = 1.2KW, t = 10min $=\frac{10}{60}=\frac{1}{6}\text{h}$
Energy consumed $=\text{P}\times\text{t}=1.2\times\big(\frac{1}{6}\big)=0.2\text{kWh}$
Thus, TV uses energy.
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
If the charge on an electron is $1.6 \times 10$ coulombs, how many electrons should pass through a conductor in $1$ second to constitute $1$ ampere current?
A piece of wire of resistance $20 Ω$ is drawn out so that its length is increased to twice its original length. Calculate the resistance of the wire in the new situation.
A resistor has a resistance of 176 ohms. How many of these resistors should be connected in parallel so that their combination draws a current of 5 amperes from a 220 volt supply line?
A $4 Ω$ coil and a $2 Ω$ coil are connected in parallel. What is their combined resistance? A total current of 3A passes through the coils. What current passes through the $2 Ω$ coil?
How much energy is consumed when a current of 5 amperes flows through the filament (or element) of a heater having resistance of 100 ohms for two hours? Express it in joules.