An electric bulb is rated as 10W, 220V. How many of these bulbs can be connected in parallel across the two wires of 220V supply line if the maximum current which can be drawn is 5A?
Download our app for free and get started
P = 10W, V = 220V, I = 5A
We know that
P = VI
= 220 X 5
P = 1100W
Power of one bulb = 10W
Total no. of bulbs that can be connected $=\frac{1100}{10}=110$
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
A piece of wire of resistance $20 Ω$ is drawn out so that its length is increased to twice its original length. Calculate the resistance of the wire in the new situation.
What is a circuit diagram? Draw the labelled diagram of an electric circuit comprising of a cell, a resistor, an ammeter, a voltmeter and a closed switch (or closed plug key). Which of the two has a large resistance: an ammeter or a voltmeter?
A $4 Ω$ coil and a $2 Ω$ coil are connected in parallel. What is their combined resistance? A total current of 3A passes through the coils. What current passes through the $2 Ω$ coil?