Calculate the resistance of a copper wire 1.0km long and 0.50mm diameter if the resistivity of copper is $1.7\times10\Omega\ \text{m}.$
Download our app for free and get started
I = 1km = 1000m
$\text{r}=\frac{\text{d}}{2}=\frac{0.5}{2}\text{mm}=0.25\text{mm}=0.25\times10^{-3}\text{m}$
$\rho=1.7\times10^{-8}\Omega\text{m}$
$\text{R}=\rho\frac{\text{I}}{\text{A}}=\rho\frac{\text{l}}{\pi\text{r}^2}$
$\text{R}=1.7\times10^{-8}\times\frac{1000}{3.14\times(0.25\times10^{-3})^2}=86.6\Omega$
Download our app
and get started for free
Experience the future of education. Simply download our apps or reach out to us for more information. Let's shape the future of learning together!No signup needed.*
A $4 Ω$ coil and a $2 Ω$ coil are connected in parallel. What is their combined resistance? A total current of 3A passes through the coils. What current passes through the $2 Ω$ coil?
A piece of wire of resistance $20 Ω$ is drawn out so that its length is increased to twice its original length. Calculate the resistance of the wire in the new situation.
What will be the resistance of a metal wire of length $2$ metres and area of cross-section $1.55 \times 10m $, if the resistivity of the metal be $2.8 \times 10 m?$